Router – Internet nie tylko w komputerze

Strefa abonenta

W dzisiejszych czasach nie tylko komputery stacjonarne wykorzystują dostęp do sieci Internet. Coraz częściej chcemy podłączyć do internetu inne urządzenia jak np. tablet czy telewizor. Aby tego dokonać należy użyć urządzenia rozdzielającego – routera.

Router jest to urządzenie umożliwiające dzielenie i udostępnienie łącza internetowego do urządzeń z nim połączonych. Można to zrobić poprzez połączenie kablem sieciowym lub w przypadku routerów Wi-Fi – bezprzewodowo.

Urządzenia które możemy podłączyć do routera: komputery stacjonarne, laptopy, smartfony, tablety, konsole do gier, telewizory, tunery satelitarne, odtwarzacze multimedialne a nawet lodówki czy kuchenki!

Co należy wiedzieć przy wyborze routera?:
1. Router musi obsługiwać standardy b/g/N. Określają one m.in. prędkość maksymalną z jaką urządzenia podłączone bezprzewodowo mogą się z routerem komunikować.
2. Router musi posiadać złącze internetowe w standardzie xDSL bo w takiej technologii firma Elektrobit oferuje swoje usługi. Wystarczy powiedzieć dla sprzedawcy, że kabel internetowy zakończony jest wtyczką RJ45.
3. Router powinien mieć odkręcaną antenę. Zdarza się czasami, że w mieszkaniu klienta pojawiają się problemy z sygnałem. Spowodowane może to być ilością zbrojenia w ścianach. Producenci urządzeń WiFi chwalą się zasięgiem nawet do 300 metrów jednakże nie wspominają, że jest to zasięg na terenie otwartym. W takim przypadku na pomoc może przyjść nam wymiana anteny ze standardowej na dłuższą o większej mocy dlatego też zalecamy routery z odkręcaną anteną.

Router jakiego producenta wybrać?
Na rynku jest wielu producentów i jeszcze więcej modeli routerów. Po wielu latach testów i doświadczeń związanych z użytkowaniem różnego rodzaju urządzeń, firma Elektrobit poleca urządzenia firmy D-LINK. Urządzenia tej firmy wydają nam się najlepsze w kategorii cena/jakość.