No More Ransom – nie płać więcej przestępcom!

Aktualności
Projekt No More Ransom powstał z inicjatywy policji holenderskiej, Europolu oraz firm zajmujących się bezpieczeństwem w sieci. Zamieszczone na stronie internetowej klucze deszyfrujące pozwalają odblokować 84 rodzaje wirusów typu ransom. Do projektu właśnie dołączyła polska Policja.

Strona internetowa „No More Ransom” jest inicjatywą utworzoną przez National High Tech Crime Unit of the Netherlands’ Police, Europejskie Centrum Cyberprzestępczości Europolu oraz dwie firmy zajmujące się bezpieczeństwem sieciowym – Kaspersky Lab i McAfee. Celem jest pomoc ofiarom, których komputery zostały zaszyfrowane przez ransomware. Chodzi o odzyskanie danych bez konieczności płacenia przestępcom.

Platforma „No More Ransom” została uruchomiona w lipcu 2016 roku i dotąd odwiedziło ją ponad 1,4 miliona osób. Obecnie strona dostępna jest w 28 językach. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP właśnie dołączyło do projektu. Wkrótce dostępna będzie polska wersja strony.

Na stronie www.nomoreransom.org znajdują się 52 bezpłatne narzędzia, które pozwalają ona na odszyfrowanie 84 rodzin ransomware.

W myśl maksymy „lepiej zapobiegać, niż leczyć” ważna jest właściwa profilaktyka. Dlatego twórcy projektu stawiają na edukację. Właściwe i odpowiedzialne korzystanie z internetu pozwala minimalizować zagrożenia. Im więcej uczestników wspierających ten projekt, tym lepsze wyniki. Inicjatywa ta jest otwarta dla innych podmiotów publicznych i prywatnych.

Liczba współpracujących w ramach projektów No More Ransom właśnie wzrosła do 119. Najsilniejsze agencje zajmujące się egzekwowaniem prawa to niemiecka policja BKA, polska i słowacka policja. W projekt zaangażowanych jest już 81 partnerów pozarządowych.

(KGP / Europol / dm)